"Pomyślcie, to nic nie boli."

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

 

 

 

Inspektor Ochrony Danych:

Rafał Malujda

   tel.+48-91-852-20-93

 

 
 
 
 

 

RODO-informacje

Szanowni Państwo,

Ochrona środowiska to temat, który jest dla nas bardzo ważny. Mając świadomość, jak ważna jest edukacja ekologiczna najmłodszych, od lat organizujemy i wdrażamy akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz programy z zakresu edukacji ekologicznej.

Z ogromną przyjemnością pragnę zaprosić Państwa do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE!!!

 

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI ORAZ PRACOWNIKÓW DO PRZYNOSZENIA ZUŻYTYCH BATERII I WRZUCANIU ICH DO SPECJALNEGO POJEMNIKA STOJĄCEGO W HOLU SZKOŁY !!!

PAMIĘTAJ

 

BATERII I AKUMULATORÓW NIE MOŻNA WYRZUCAĆ DO ZWYKŁEGO KOSZA NA ŚMIECI !!!

 

Pojemniki na baterie znajdują się na holu szkoły w dwóch budynkach

Koordynator akcji: Paulina Marszałek

 

Baterie to odpady niebezpieczne

W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, w których udział biorą toksyczne pierwiastki. Szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia człowieka, stwarzają zawarte w bateriach metale ciężkie (m.in.: ołów, kadm, rtęć) oraz kwasy bądź zasady tworzące elektrolit, które mają właściwości żrące i korozyjne

 

PRZECIĘTNIE W JEDNEJ TONIE ZUŻYTYCH BATERII ZNAJDUJE SIĘ: 3 KG RTĘCI, 0,5 KG KADMUORAZ KILKA KILOGRAMÓW NIKLU I LITU.

 

Ołów - powoduje choroby w organizmach żywych, m.in.: uszkodzenia mózgu, choroby nerek i przewodu pokarmowego, neuropatię i nadciśnienie tętnicze.

 

Rtęć – bywa przyczyną masowych skażeń środowiska, zatruwa organizmy żywe;
u ludzi powoduje m.in.: uszkodzenia układu nerwowego, nerek, niewydolność oddechową, deformację kości.

 

Kadm – upośledza procesy zachodzące w organizmie, powodując, m.in.: uszkodzenia nerek, wątroby, osteoporozę, anemię i zmiany nowotworowe.

 

Nikiel – uszkadza błony śluzowe, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.

 

Lit –powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, a także(ze względu na właściwości żrące) skórę człowieka.

 

 

 

ZBIERAMY BATERIE I CO DALEJ?

Zużyte baterie i akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych. Ich właściwa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii.

Proces przetwarzania i recyklingu zużytych baterii i akumulatorów można podzielić na trzy etapy:

 

zbiórka zużytych baterii i akumulatorów;

 

sortowanie, np.: na baterie i akumulatory kwasowo-ołowiowe, niklowo-kadmowe i pozostałe;

 

przetwarzanie poszczególnych rodzajów na odpowiednie frakcje materiałowe i recykling wyodrębnionych metali w instalacjach.