25 października gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 59 w Szczecinie. Braliśmy udział w lekcji otwartej w klasie 3. Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Gierlik Mieliśmy okazje podróżować z uczniami po Polsce i Europie nie wychodząc z klasy. Dziękujemy za zaproszenie.
Scenariusz zajęć otwartych z użyciem aktywnej tablicy i robotów
edukacja wczesnoszkolna |
klasa 3a Agnieszka Gierlik |
data 25.10.2018r
|
Temat: Podróże z obieżyświatem – Polska w Europie.
Cele ogólne:
- uczniowie posługują się mapą Polski i Europy – wskazują położenie Polski w Europie, niektóre miasta Polski,
- wyznaczają trasę zgodnie z podanym warunkiem przy użyciu robotów /Photon, Ozobot, Tru-tru/.
Cele szczegółowe:
- uczniowie bezpiecznie korzystają z nowoczesnych technologii,
- określają położenie głównych miast Polski,
- współpracują zgodnie w grupie.
NaCoBeZU:
1. wskazuję na mapie Europy położenie Polski,
2. wskazuję na mapie Polski niektóre miasta,
3. określam położenie głównych miast Polski,
4. nazywam i wskazuję główne kierunki geograficzne na mapie.
Środki dydaktyczne:
- monitor interaktywny,
- roboty edukacyjne: Photon, Ozobot, Tru – tru,
- tablety,
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Czas przeznaczony na zadanie |
Środki dydaktyczne potrzebne do wykonania zadania |
Przedstawia temat zajęć w formie zakodowanej – prezentuje sposób odszyfrowania tematu. |
Odczytują zgodnie z podanym kodem temat: Podróże po Polsce i Europie. Podają odczytany temat. |
5 min |
Aktywny monitor |
Prezentuje NaCoBeZu: Uczniowie: - utrwalą umiejętność wskazywania Polski w Europie, - utrwalą znajomość kierunków geograficznych na mapie, - utrwalą położenie głównych miast Polski: Gdańsk, Szczecin, Warszawę, Kraków, Wrocław, - poćwiczą programowanie robotów Photona, Ozobota, Tru – Tru zgodnie z podanymi warunkami, - poćwiczą współpracę w grupie oraz prezentację wykonanego zadania.
|
Czytają i słuchają objaśnień nauczyciela. |
3 min |
Aktywny monitor |
Uruchamia stronę |
Uczniowie oglądają mapę Europy przy użyciu Google Maps https://www.google.pl/maps na monitorze interaktywnym, wskazują Polskę, sąsiednie kraje, określają kierunki geograficzne.
|
5 min |
Aktywny monitor |
Prosi o podchodzenie do aktywnego monitora i wskazanie: Szczecina, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Wrocławia. Zadaje dodatkowe pytania umożliwiające zapamiętanie przez uczniów położenie wskazywanych miast. |
Wskazują Polskę oraz główne miasta na aktywnym monitorze.
|
2 min |
Aktywny monitor |
Rozdaje nazwy robotów z pomocą których uczniowie w grupach wykonają zadanie. |
Losują nazwę robota, tworzą grupy. 2 grupy po 3 osoby, 2 grupy po 4 osoby. |
1 min |
Karteczki z nazwami robotów: photon, tru – tru, ozobot. 14 szt. |
Prosi o zajęcie miejsc w wyznaczonych stanowiskach. |
Grupy skupiają się wylosowanym robocie. Zapoznają się z zadaniem.
|
3 min |
- Photon, tablety 2 grupy, mata, kod rozpoczynający zajęcia: poziom B, zajęcia 6 str. 82, - Tru – Tru i karty kierunkowe, - kontur mapy Polski.
|
Udziela pomocy w razie potrzeby. |
Wykonują zadania. Sygnalizują gotowość do prezentacji poprzez podniesienie ręki. |
15 min. |
|
Prezentacja trasy przejazdu robotów.
|
10 min. |
||
Prezentuje pytania podsumowujące zajęcia. |
Zaznaczają właściwe odpowiedzi. |
7 min. |
Aktywny monitor |
Prosi o wyłączenie robotów i tabletów. Złożenie mat. |
Prace porządkowe: wyłączenie robotów, tabletów, odłożenie ich na miejsce.
|
4 min. |
Użyte narzędzia. |