Ciekawy eksperyment, który można łatwo wykonać w domu
Jednym z ciekawych sposobów spędzenia wolnego czasu jest własnoręczne wykonanie cieczy nienewtonowskiej.
Co będzie potrzebne:
jedna szklanka mąki ziemniaczanej, woda – około 2/3 lub 3/4 szklanki, miska.
Wsypujemy mąkę i dodajemy powoli wody mieszając całość łyżką. Gdy łyżka zaczyna stawiać opór a ciecz przypomina gęstą śmietanę – gotowe. Można ewentualnie dodać troszkę dowolnego barwnika. Bawimy się ugniatając ciecz. Im mocniejszy nacisk, tym twardsza się staje. Uderzona pięścią nie rozchlapuje się, a stawia silny opór. Ale gdy mieszamy ją powoli ręką, ustępuje bez problemu. Można ulepić kulkę kręcąc ją w dłoniach. Gdy położymy ją na ręce, natychmiast rozpływa się. Fajnie tworzy się “sople” – ciecz ściekająca z ręki rozciąga się, ale taki sopel można łatwo urwać mocno za niego ciągnąc. Więcej eksperymentów podpowie wyobraźnia. Wokół nabrudzi się, ale sprzątanie jest łatwe i szybkie. Zjawisko cieczy nienewtonowskiej powstaje, gdy małe, ale stosunkowo ciężkie drobiny mąki ziemniaczanej są gęsto zawieszone w płynie. Gdy powoli mieszamy ciecz, przesuwają się względem siebie niczym ludzie w niezbyt dużym tłoku. Ale gwałtownie naciśnięte nie mają czasu uciekać na boki i wpadają na siebie utwardzając ciecz.
Link do eksperymentu podany poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=v581Y50-bow
Zabawy dla dzieci w odgadywanie i rozpoznawanie po dotyku
Kolejna propozycja, to zabawa sensoryczna. Ta zabawa uczy dziecko obserwacji świata, rozwija wrażliwość dotykową i pobudza wyobraźnię.
Potrzebne będą dwa koszyczki, ulubione zabawki zebrane w całym domu i prosta zabawa w odgadywanie gotowa. To świetna propozycja na zabawę dla jednego dziecka jak i rodzeństwa. Do zabawy potrzebujecie: dwa koszyczki, dwa kawałki materiału z wyciętym otworem na dłonie, dwie gumki recepturki do zamocowania materiału i kilka różnych przedmiotów po dwie sztuki każdy, tak aby w jednym i drugim koszyczku umieścić takie same przedmioty. To mogą być np. dwie kredki, dwie muszelki, samochodziki, ludziki, guziki, klocki, piłeczki, łyżki itp. Wszystko należy powrzucać do naszych koszyczków, zakryć materiałem i za pomocą dotyku próbować odszukiwać dwa takie same przedmioty. Zabawa jest świetna, a chwila gdy wyciągasz dwa różne przedmioty podobne do siebie wprawia w doskonały nastrój.
W prostszej wersji dla młodszych dzieci możemy zasłonić materiałem tylko jeden koszyczek. Dziecko wybiera sobie z drugiego odkrytego koszyczka jeden przedmiot bierze go do swojej dłoni i stara się wyczuć kształt i strukturę. Następnie wkłada drugą dłoń do drugiego zakrytego koszyczka i wyszukuje po dotyku trzymany w dłoni przedmiot. W zabawie możemy się też zamieniać rolami.
Życzymy miłej zabawy
Wychowawcy świetlic