Wreszcie nadeszła, tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany jest za magiczny i cudowny. Towarzysząca mu równonoc – dzień trwa dokładnie tyle samo, co noc – jest symbolem końca mroźnej, okrutnej zimy, która ustępuje właśnie miejsca budzącej świat do życia wiośnie. Niesie to ze sobą nowe nadzieje – na rozwój, szczęście i powodzenie.
Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca.
Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie.
Trochę historii
Gdzie szukać źródła takiego podejścia? Prawdopodobnie w wierzeniach pierwszych Słowian, którzy tego dnia obchodzili Święto Jare – Matki Ziemi. Było to dla nich jedno z najważniejszych świąt w roku – okazja, aby podziękować za odradzające się po zimie życie i prosić o dobre plony. Nasi przodkowie wierzyli także, że potrafią sami przyspieszyć nadejście wiosny. Jednym ze sposobów było palenie ognisk, dlatego w czasie równonocy na wszystkich wzgórzach płonęły ogromne stosy drewna. Inne rytuały są dla nas zaskoczeniem, gdyż my kojarzymy je z Wielkanocą! Okazuje się jednak, że pochodzą one z czasów słowiańskich i charakterystyczne są właśnie dla świętowania Pierwszego Dnia Wiosny. Należą do nich m.in. Śmigus, czyli wzajemne okładanie się gałązkami z baziami, Dyngus – polewanie wodą (dokładnie w takim znaczeniu, jakie znamy dzisiaj) i malowanie jajek, będących symbolem nowego życia. Topienie Marzanny to zwyczaj, który zna nawet przedszkolak. To właśnie najmłodsze dzieci najczęściej w pierwszym dniu wiosny topią słomianą kukłę i żegnają srogą zimę.
Za co kochamy wiosnę?
• dłuższe dni, dzięki którym do godzin wieczornych można aktywnie spędzać czas na dworze (sport, wycieczki, place zabaw) • jest ciepło! • fauna i flora budzą się do życia (wspaniała lekcja przyrody dla dzieci)
• ptaki wracają z ciepłych krajów (bocian to nasze dobro narodowe)
• wreszcie pozbędziemy się grubych, krępujących ruchy ubrań
• pojawiają się nowe pomysły, idee, plany – wiosną jakoś łatwiej nam to przychodzi….
Zadanie dla Was na dziś:
Aby stworzyć piękne prace plastyczne lub techniczne, które ozdobią wiosennym akcentem Wasz pokój, wystarczy rozejrzeć się po domu i znaleźć kilka potrzebnych rzeczy, takich jak: rolki po papierze toaletowym, makaron, papierki po cukierkach, czy płatki kosmetyczne. Możecie sami pokolorować, pomalować lub wykleić swoją Panią Wiosnę.
Potraficie przecież wyczarować coś z niczego.
Poniżej załączony link z pomysłami na dziś.
Miłej pracy :)
Wychowawcy świetlic.